V rámci praktických cvičení odohral vedúci šachového krúžku Emanuel Polák (ELO 1891) proti žiakom našej školy tréningovú simultánku. Šachová simultánna produkcia je exhibičná akcia, v ktorej jeden šachista hrá odrazu (simultánne) proti viacerým slabším hráčom.
V našom šachovom regióne (okresy NM,TN,IL) sú školské tréningové simultánky započítavané aj do celoročnej Súťaže škôl. Preto účastníci nielenže majú možnosť zahrať si vážnu partiu s výkonnostným hráčom, ale získavajú aj body pre seba aj pre školu. Za výhru 5 bodov, za remízu 3 body, za prehru 1 bod a za kontumačnú prehru 0 bodov.
A tak 11. mája zasadlo 25 najodvážnejších šachistov v dlhom rade šachovníc za biele figúrky a odhodlane začalo nerovný boj. Štyria z nich už majú šachovú kvalifikáciu (osobný rating v ELO bodoch, ktorý vyjadruje aktuálnu výkonnosť hráča). To sa naplno prejavilo aj v simultánke. Jedine oni dokázali v partii vážne ohroziť súpera. Ostatní sú rekreační hráči bez ELO a väčšinou bez turnajových skúseností a tak, ako sa nakoniec aj prakticky potvrdilo, ich šance na úspech boli minimálne. Ale už od začiatku bolo jasné, že ani oni sa nezľakli silnejšieho protivníka a hrajú húževnato a s plným nasadením, lebo aj po pol hodine hry všade pokračoval vyrovnaný boj.
Dokonca deviatak Juraj Repka (ELO 1000) a ôsmak Besim Sela (ELO 1000) využili nenáročnú hru súpera a už do 15. ťahu dokázali umiestniť svoje bojové sily okolo čierneho kráľa a naviac paralyzovali aj všetkých čiernych bojovníkov. Ale v rozhodujúcej chvíli ich asi Caissa – bohyňa šachu opustila, lebo nevyužili jedinečnú možnosť uzavrieť matovú sieť. Namiesto rozhodných ťahov, ktoré viedli k rýchlemu matu, začali robiť neosožné preventívne ťahy a tak umožnili čiernemu kráľovi záchranu a čiernym figúrkam dovolili začať víťazný protiútok. Čierny sa už mohol v 15. ťahu s kľudným svedomím vzdať. Ale asi vedel, prečo to neurobil a pokračoval v objektívne beznádejnej obrane.
Simultánka skončila so skóre 24:1 v neprospech žiakov. Jedinú výhru získal tretiak (!) Patrik Orgoň (ELO 1177), ktorý zo začiatku nebol na tom najlepšie, ale sústredenou hrou počas celých dvoch hodín si vybojoval zaslúžené víťazstvo.
Patrik je už kvalifikovaný šachista. V tomto školskom roku hral aj so svojim bratom Jakubom (ELO 1124) 4. ligu družstiev dospelých, kde už vo vážnych partiách proti silnejším hráčom získavali neoceniteľné skúsenosti. Tie teraz naplno využívajú na turnajoch žiackej súťaže GRAND PRIX v rámci Slovenska. V kategórii do 11 rokov je Patrik na 4. mieste (231 hráčov), v kategórii do 8 rokov je Jakub suverénne na 1. mieste (96 hráčov) a obaja postupujú do semifinále, ktoré bude 28.5. v Dubnici n/V.
Bodové vyhodnotenie simultánky a informácie o regionálnom šachu: www.dajmat.estranky.sk
Turnaje a výsledky šachovej GRAND PRIX mládeže Slovensko: www.gpx.jogo.sk
Naša škola podporuje záujem žiakov o šach z troch dôvodov:
1. Ak sa žiak zlepšuje v šachu, zlepšujú sa aj jeho výchovnovzdelávacie výsledky v škole. Lebo záujem o šach a túžba po víťazstve pri praktickej hre, rozvíjajú šachové schopnosti a to sú presne tie isté schopnosti, ktoré umožňujú žiakovi učiť sa v škole ľahšie, rýchlejšie a dôkladnejšie.
2. Šachová hra môže dať žiakom to, čo škola zúfalo potrebuje, ale sama to nedokáže získať.
V škole aj v rodine sú žiaci vždy usmerňovaní. Kedy, ako a čo sa majú učiť a čo majú robiť. Priestor pre ich samostatné rozhodovanie je zanedbateľný. Preto tvorivosť, základný prvok úspechu v škole aj v živote, väčšine z nich chýba.
Ale šachová hra rozvíja tvorivosť detí prirodzenou cestou. Na turnaji počas partie im nikto nikdy neporadí. Môžu sa spoliehať len a len na seba. Po každom súperovom ťahu si musia vybrať z množstva možností a samostatne sa rozhodnúť ako pokračovať. Úspešnosť ich rozhodnutí závisí od objektívneho posudzovania vonkajších podmienok a vlastných síl. Tým sa buduje zdravé sebavedomie, čo je základom tvorivosti aj základom pre vytvorenie kladných vlastnosti osobnosti. To o čo sa učitelia aj rodičia vo výchove snažia roky a často márne, sa v šachu dosahuje automaticky.
3. Šachová hra je najúčinnejšou prevenciou proti drogám a proti zvábeniu detí do asociálnych skupín.