• Sociálny pedagóg

• Kontakt :

tel. : 0902 911 033

e-mail : spzsvelkomoravska@gmail.com

Individuálne stretnutia a konzultácie je možné so sociálnym pedagógom dohodnúť v čase od 07:30 do 11:00 hod počas vyučovacích dní školského roka.

Zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch v znení neskorších predpisov zaraďuje sociálneho pedagóga do systému výchovného poradenstva a prevencie ako odborného zamestnanca škôl.

Cieľom jeho práce je dosiahnuť zníženie alebo úplnú elimináciu negatívnych prejavov v správaní žiakov na základnej škole. Podporuje vytváranie pozitívnej sociálno-emocionálnej klímy medzi žiakmi, učiteľom a rodičmi.

Sociálny pedagóg :

• venuje sa korekcii správania žiakov s poruchami správania (disociálne, asociálne správanie);
        • v poradenstve a reedukačných postupoch rieši problematické správanie žiakov, ako je záškoláctvo, šikanovanie, kriminalita, extrémizmus, mravné a sociálne poruchy v správaní;
        • poskytuje pomoc žiakom pochádzajúcim dysfunkčných a sociálne znevýhodnených rodín;
        • vo vzťahu k rodičom poskytuje poradenstvo a individuálne konzultácie v oblasti prevencie sociálno-patologických javov a o možných rizikách pre deti.

Individuálna práca s deťmi prebieha  na pracovisku sociálneho pedagóga.

Vo svojej práci spolupracuje so všetkými odborníkmi podieľajúcimi sa na starostlivosti na zdravom vývine detí( psychológ, psychiater, pediater, špeciálny pedagóg, výchovný poradca ).

Jeho súčasťou je psychodiagnostika, rozhovory s dieťaťom, nácviky a osvojovanie si nových spôsobov správania a sebareflexia. Sociálny pedagóg je v neustálom kontakte  s učiteľmi, žiakmi a rodičmi problémových žiakov. S dieťaťom spolupracuje na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, vychovávateľa, žiakov i zákonných zástupcov.

Na úrovni základnej školy sú nosnými témami sociálneho pedagóga :

1. Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky ( záškoláctvo ).
        2. Šikanovanie a agresivita.
        3. Sociálne poradenstvo.

Spolupracuje s nasledovnými inštitúciami :

• ÚPSVaR Trenčín ( Oddelenie sociálno – právnej ochrany detí a sociálnej kurately )
        • Mestský úrad Trenčín ( Útvar sociálnych vecí, Útvar školstva )
        • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Trenčín
        • PZ SR Trenčín ( Oddelenie prevencie kriminality )
        • Špecializovanými výchovnými zariadeniami

BOD_1_Zaskolactvo_viac.doc